
Fototipps
Egy város ezer arca I. – Fotós tippek városi utazáshoz
Akár egy hétvégi kiruccanásról, akár egy alaposan megtervezett utazásról legyen szó, a világ városai mindig lenyűgözőek. Mindegyik sajátos hangulatot áraszt, és számtalan olyan lehetőséget rejt, amilyenekkel a hétköznapokban ritkán találkozunk.
Akár repülőgéppel érkezve, akár a vonat befutásakor, vagy az autópályáról egyre közelebbről szemlélve a várost – sok esetben már azelőtt benyomást kapunk egy városról, hogy megérkeznénk. Repülőgépről szemlélve különösen lenyűgöző a kilátás, mint például itt, a Honolulu-ra nyíló látvány. Foglalj ablak melletti helyet a repülőgépen, hogy már az utazás kezdetekor csodálatos kilátásban legyen részed.
Egy városban nincs olyan, hogy a „legjobb” napszak a fényképezéshez. A nap 24 órájában találhatsz gyönyörű helyeket, akár nappali fény nélkül is. Sőt, néha érdemes egy-egy városrészt többször is lefotózni, pl. nappal, naplementekor és este is – így minden alkalommal teljesen más hatást fog kelteni. Próbáld ki Te is, és hagyd, hogy ugyanaz a hely különböző napszakokban más és más módon varázsoljon el.
Játék a napszakokkal
- Nappal ragadd meg a város nyüzsgését és a szép kontrasztokat.
- Éjjel a város fényekbe borul, ez színes és életteli hangulatot kölcsönöz a képeknek.
- Napkeltekor az aranyló fényben élvezheted a legismertebb nevezetességeket.
- A „blue hour” romantikus hangulatot kölcsönöz minden városnak.
A sötétség és a napkelte közötti időszak, valamint a napnyugta és a sötétség közötti időszak a „blue hour”, azaz a „kék óra” . A halvány szürkületi fény és a mesterséges fényforrások kombinációja egy egészen különleges hangulatot tud teremteni, amely néha szinte misztikusnak hat a fotókon. A fotón látható lépcső nappal lehet, hogy átlagosnak tűnik, azonban kora reggel, még napkelte előtt, az utcai lámpa fényének köszönhetően izgalmas hatást kelt.
Városokban számos lehetőség kínálkozik a tükröződések felfedezésére – például a tavak, visszatükröződő épületet vagy akár egy sima pocsolya. Mivel a legtöbb városban akadnak magas épületek, és a tükröződő felület gyakran nem túl nagy, érdemes egy nagylátószögű objektívet használni, így biztosan minden tükrözni kívánt terület megjelenik a fotón.
A „Lensball” egy üveggömb, amelyben visszatükröződik az előtte elhelyezett tárgy, táj vagy terület, ezáltal a kép még izgalmasabbá tehető. Mi az üveggömböt a drezdai óváros Elba-partjának túloldalán helyeztük el, így az épületek visszatükröződnek az üveggömbben. A sikeres kompozíció érdekében érdemes a gömböt az arányos harmadok szabályához igazítani. Ezek a fotós üveggömbök különböző méretekben kaphatóak, és számos felhasználási lehetőséget kínálnak.
Reméljük, hogy tippjeinkkel meghoztuk a kedved ahhoz, hogy a következő városnéző utazásod során Te is kipróbáld ezeket az ötleteket. Örömteli pillanatokat kívánunk a kalandos fotózáshoz!
Üdvözlettel:
Annika és Mathias Koch